بیشتر بدانید

اخذ تابعیت از طریق تولد:

اصولا هر نوزادی که از پدر و مادر با تابعیت ترکیه به دنیا بیاید خود به خود حق دریافت شهروندی خواهد داشت، حتی اگر پدر و مادر هم قبلا تابعیت دیگری داشته و در حال حاضر تابعیت ترکیه گرفته باشند.

علاوه بر این، اگر هر یک از والدین در خواست تابعیت ترکیه کند و درخواستش مورد قبول واقع شود، امکان درخواست تابعیت برای کودکان او نیز فراهم خواهد شد.

اگر اشخاص پناهجو و یا مقیم باشند فرزند متولد شده دارای همان اقامت والدین است و شهروند محسوب نمیشود

اخذ تابعیت از طریق اجازه کار (چالیشما_ایزین):

در صورتی که با روش اجازه کار (کارت آبی) در ترکیه سکونت داشته باشید، چه در استخدام شرکت خاصی باشید و چه از طریق شرکت خودتان اجازه  کار گرفته باشید، می توانید بعد از پنج سال درخواست تابعیت نمایید، به شرطی که شرایط زیر را داشته باشید:

حداقل پنج سال اقامت در ترکیه با اجازه کار به صورت مستمر(kesintisiz)

در تمامی این مدت بیمه و کسورات قانونی شما باید پرداخت شده باشد

در طول پنج سال اقامت، بیش از 360 روز خارج از ترکیه نبوده باشید.

اخذ تابعیت از طریق ازدواج:

در صورت ازدواج با یک شهروند ترکیه بعد از گذشت سه سال می توانید درخواست تابعیت بدهید. شرایط کلی درخواست تابعیت از طریق ازدواج عبارتند از:

زندگی با همسر در تمام مدت سه سال گذشته

پرهیز از رفتارهایی که کانون خانواده را به خطر بیندازند

داشتن شخصیت خوب، به نحوی که درخواست کننده تهدیدی برای امنیت و جامعه ترکیه نباشد.

درخواست تابعیت با روش سرمایه گذاری سریع (Fast Track):

طبق قانون مصوب جدیدی که اجرایی شد، دولت ترکیه سیستم سریعی را برای گرفتن حق شهروندی این کشور از روش سرمایه گذاری معرفی کرد که از تمام روش های دیگر زودتر به اخذ تابعیت منجر می شود. طبق این قانون، اشخاص زیر می توانند به صورت فوری برای اخذ تابعیت اقدام کنند. توجه داشته باشید که هر یک از موارد زیر شامل شرایط خاص خود است.

افرادی که ملک یا خانه به ارزش حداقل ٢٥٠ هزار دلار در ترکیه خریداری نمایند (و سه سال حق فروش آن را ندارند)

افرادی که برای مدت مشخصی حداقل ٥٠٠ هزار دلار در یکی از بانک های ترکیه سپرده گذاری نمایند (و سه سال حق برداشت آن را نخواهند داشت)

افرادی که حداقل ٥٠٠ هزار دلار در یک کار در کشور ترکیه سرمایه گذاری کنند، با تشخیص مراجع مربوط در وزارت کار

افرادی که با افتتاح شرکت در ترکیه، حداقل ٥٠ شهروند ترک را استخدام نمایند، با تایید وزارت کار.

در صورت دارا بودن شرايط فوق در طول ٤٥ روز پاسپورت تركيه براي شما صادر خواد شد.

– تسهیلات و سهولات در خصوص اخذ ویزااز کشورهای اروپا و آمریکا( برای فردی باپاسپورت ایران اخذ ویزای آمریکا بسیار مشکل است اما در صورتی که شما کارت    اقامت ترکیه را دارا باشید با داشتن موجودی حساب بانکی در حدود ۲۰ هزار دلار به راحتی می توانید برای ویزای آمریکااقدام نمایید و احتمال رد شدن درخواست ویزای شما بسیار پایین است)
– امکان مدیریت شرکت بر بستر اینترنت از ایران و یا سراسر جهان
– امکان دریافت شماره های بین المللی تلفن در ترکیه برای تجارت شما
​​​​​​​
پس از سالها بحث و بررسی در ماه می سال ۲۰۱۲ لایحه شماره ۲۶۴۴- ماده ۳۵ مورد تصویب مجلس ترکیه قرار گرفت که مضمون قانون مطرح شده از سوی دولت ترکیه مبنی برحذف اصل عملکرد متقابل برای دولت ها میباشد، و به معنای این است تمامی شهروندان خارجی قادر به خرید املاک و مستغلات در ترکیه هستند حتی اگر کشور متبوع، خود این گونه حقوق را به کشور ترکیه اعطا ننموده باشد و امروز با مشخص شدن لیست کشورهای مجاز به خرید، این قانون به اجرا درآمد و بدین معنیست که با اتباع ایرانی مانند اتباع ترک و یا سایر کشورها خارجی رفتار خواهد شد و قوانین انتقال سند مالکیت ملک و وراثت ملکی که برای اتباع ترک اجرا میشود برای ایرانیان نیز قابل استناد خواهد بود و این املاک به همان صورت نیز قابل فروش و انتقال سند هستند.

با تصویب این قانون فرصت های مناسب برای سرمایه گذاری افزایش یافته و با این سیاست اقتصاد ترکیه بیش از بیش رشد خواهد کرد.
طی سالیان اخیر دولت ترکیه همواره سعی بر این داشته تا شرایط کار و تجارت بین الملل را همواره بهبود بخشد.

​​​​​​​همچنین کشور ترکیه یکی از بهترین کشور های دنیا با توجه به فرهنگ و سهولت رفت و آمد به ایران برای اخذ اقامت، سرمایه گذاری و کار برای ایرانیان میباشد.با اجرای قانون جدید اتباع خارجی و ایرانیان امکان خرید ملک و همچنین اراضی شهری را تا سقف ۳۰۰،۰۰۰متر مربع جهت سرمایه گذاری خواهند داشت و برای خرید اراضی میبایست قبل از خرید طرح پیشنهادی خود را آماده در دست داشته باشند.

لذا کلیه افراد حقیقی و حقوقی ملزم به ارسال پروژه خود به وزارت شهرسازی و محیط زیست ترکیه تا ظرف مدت ۲ سال خواهند بود که بعد از تایید طرح مربوطه به دفتر ثبت زمین های محلی ارسال خواهد شد.لازم بذکر است ایرانیان همانند سایر اتباع خارجی دیگر بواسطه خرید ملک میتوانند از مزایای اقامت در شهر های ترکیه برخوردار شوند (البته باید دقت داشته باشید که نه تنها در ترکیه بلکه در همه کشورهای جهان اقامتی که از طریق خرید ملک به دست می آید اعتباری به غیر از یک ویزای بلند مدت توریستی ندارد و هیچگاه منجر به پاسپورت یا اجازه کار آن کشور نخواهند شد .

با نگاهی ساده به اطرافیان خود در می یابید که هیچکدام از آن ها با وجود تبلیغات بی شمار شبکه های ماهواره ای در بیست سال اخیر موفق به دریافت پاسپورت کشورهای مالزی ، امارات ، ترکیه ، و … با خرید ملک نشده اند و تبلیغات موسسات دروغین صرفا جهت گمراهی مردم بوده است .
لذا دوستانی که هدف دریافت پاسپورت کشورهای مختلف را دارند بهتر است از طریق ثبت شرکت ساده و مطمئن و قانونی به این مهم دست یابند . البته در مورد کشور اسپانیا قوانین فرق می کند و با شما باکلیک در اینجامی توانید قوانین اسپانیا برای خریداران ملک در این کشور را مشاهده کنید . )و بواسطه آن امکان خرید اتومبیل و ثبت نام فرزندان درمدارس ترکیه را خواهند داشت که البته لازم به ذکراستاین اقامت منجر به گرفتن پاسپورت ترک نمیشود .توجه نمایید این قانون بمنزله اخذ شهروندی ترکیه و داشتن اجازه کار نیست و برای موارد اخیر میباست مراحل مجوزهای قانونی دیگری طی و اخذ گردد .

شهرهای توریستی ترکیه از جمله آنتالیا وآلانیا سایر شهرهای اطراف آن (بلک، آلانیا، سیده، کمر) از جذاب ترین مناطق در میان سرمایه گذاران املاک می باشند و با این فرصت دولت ترکیه امکان توسعه و پرجاذبه تر کردن صنعت توریست در این مناطق خواهد داشت. بدین لحاظ با جاذبه های توریستی بیشتر، افزایش تقاضا برای خرید خانه در ترکیه خواهیم داشت و انتظار می رود که ارزش ملک در ترکیه در بلاخص در محل های رو به دریا بالا رفته و برای چند سال آینده از افزایش چشم گیری برخوردار باشد.

جريمه اقامت غیر مجاز در تركيه :

مسافران ایرانی میتوانند بدون نیاز به ویزا به ۱۱ کشور دنیا سفر کنند از جمله این کشورها کشور  ترکیه میباشد که بدون ویزا و اخذ اقامت میتوان به مدت ۳ ماه (۹۰ روز ) در هر 180روز بدون هیچگونه مشکلی دراین کشور حضور داشته باشند البته در این مدت اجازه کار و تحصیل در ترکیه را نخواهند داشت .

هنگام خروج از ترکیه طبق قانون ۶۴۵۸ ترکیه اگر جریمه را پرداخت نمایند منجر به دیپورت نخواهد شد .

محاسبه جریمه برای اتباع هر کشوری متفاوت است و تابع فاکتورهایی چون سن و تعداد روز اضافه ماندن می باشد . برای شهروندان ایرانی برای افراد بالای ۱۸ سال و برای افراد زیر ۱۸ سال نیز متفاوت است .

طبق ضوابط اعلامی  برای افراد بالای ۱۸ سال ماه اول ۵۰ دلار و برای ماههای بعدی ۱۰ دلار و علاوه بر آن هزینه صدور کارت اقامت که ٧٢لیر می باشد را پرداخت خواهید کرد. برای افراد زیر ۱۸ سال نیز برای ماه اول ۲۵ دلار و ماههای بعد از آن ۵ لیر محاسبه و مبلغ ٧٢لیر بهای صدور کارت اقامت به آن اضافه می گردد .

توجه داشته باشيد افراد زير ١٨ سال نصف قيمت افراد بالاى ١٨ سال جريمه پرداخت ميكنند .

هزينه صدور كارت كه ٧٢ لير ميباشد براى همه سنين یکسان است .

مبلغ دلار بر حسب لير قيمت روز محاسبه ميشود و دريافتى به صورت لير كشور تركيه است .

ماه اول شامل يك روز تا ٣٠ روز محاصبه ميشود يعنى فرقى ندارد چه يك روز اضافه باشد چه سى روز و هزينه آن ٥٠ دلار و براى زير ١٨ سال نصف قيمت است .

حال اگر يك نفر ١٢ ماه اضافه در تركيه باشد و داراى سن بالاى ١٨ سال باشد به اين صورت جريمه محاصبه ميشود،ماه اول ٥٠ دلار  بعلاوه ١١ ماه به احتصاب ماهى ١٠ دلار بعلاوه ٧٢ لير هزينه كارت اقامت را پرداخت ميكند .

50$+11*10$+72TL  بالاى18 سال25$+11*5$+72TL    زیر  18 سال

اقتصاد ترکیه
این کشور از جمله کشورهایی است که اقتصاد بسیار خوبی دارد. تجارت، واردات و صادرات، از مهم‌ترین منابع درآمد مردم ترکیه است و دلیل آن هم نزدیکی به دریا و استفاده تجاری از طریق دریا و کشتیرانی است که بسیار در اقتصاد آن تاثیر دارد. همچنین از لحاظ کشاورزی هم ترکیه از مهم‌ترین کشورهای دنیا محسوب می‌شود. واحد پول ترکیه، لیر است.​​​​​​​