اقامت کاری ترکیه​​​​​​​

شرایط و مراحل اخذ اقامت کاری ترکیه
اقامت کاری ترکیه چیست؟
دریافت اجازه کار ترکیه برای تمامی افرادی که قصد استخدام در ترکیه و یا راه اندازی کسب و کار در ترکیه دارند الزامی است.
یکی از بهترین روشها برای مهاجرت به کشوری دیگر روش اخذ ویزای کاری است زیرا از این طریق متقاضی علاوه بر داشتن کار و کسب درآمد می تواند با پرداخت مالیات و اقامت در مدت معین نسبت به اقامت دائم و تابعیت آن کشور اقدام نماید.

بررسی وضعیت اقتصادی برای کار در ترکیه

در حال حاضر اقتصاد کشور ترکیه در رتبه هجده جهان قرار دارد. ترکیه بازاری نسبتا مناسب برای بسیاری از سرمایه گذاری‌ ها و کسب و کارها بوده و نرخ رشد اقتصادی در سال های اخیر، نیروی کار جوان و با استعداد و موقعیت استراتژیک این کشور بین اروپا و آسیا، ترکیه را به عنوان یک منبع جذاب برای رشد و سرمایه گذاری تبدیل کرده و به همین دلیل مهاجرت به ترکیه برای کار به طور روز افزونی در حال گسترش است . در مورد اخذ اقامت در ترکیه از طریق کار باید بدانید که در ترکیه فرصتهای شغلی فراوانی وجود دارد و چنانچه شخصی مایل به جست وجوی کار در ترکیه باشد باید دقت کند که کدام شهر را به عنوان محلی برای انجام کار انتخاب می نماید زیرا برخی از مشاغل در بعضی از شهرها درآمد بیشتری دارد.نکته قابل توجه در ترکیه این است که این کشور به دلیل توریستی بودن و ورود افراد از کشورها و فرهنگ های مختلف، کار در صنعت توریسم بسیار متنوع بوده و می تواند به راحتی به دست آید.بنابراین شخص می تواند در مشاغلی چون رستورانها، هتلها و باشگاهها مشاغلی با درآمد کافی پیدا نماید.البته باید توجه داشته باشید که این کارها به صورت پاره وقت بوده و حقوق شخص به صورت نقدی پرداخت می شود و لذا پیدا کردن از این طریق نمی تواند امن و پشتیبانی برای اخذ ویزا یا اقامت در کشور ترکیه باشد و این امر تنها برای خود شخص مشکل ساز است زیرا بسیاری از کارفرمایان با آگاهی از اقامت غیر قانونی شخص، از پرداخت دستمزد سرباز می زنند.

چه افرادی می توانند اجازه کار ترکیه را دریافت نمایند؟
دو راه برای دریافت اجازه کار در کشور ترکیه وجود دارد:

روش اول اقدام از طریق یک کارفرما یا یک شرکت ترک که شما را در وزارت کار و امور اجتماعی این کشور تأیید کند یا اقدام مستقیم از طریق سفارت یا کنسولگری کشور ترکیه می باشد که این فرآیند معمولا ۳۰ روز زمان میبرد.در صورت اجازه کار در ترکیه بر طبق قوانین کشور ترکیه شما با کارفرمای مشخص برای یک حرفه ی خاص در مکان معینی مشغول به کار می شوید.بعد از گذشت یک سال در صورت توافق طرفین این اجازه کار قابل تمدید تا ۳ سال دیگر می باشد.فرد جهت تمدید اجازه کار در کشور ترکیه بایستی حداقل ۱۵ روز قبل از اتمام مجوز خویش جهت تمدید مجدد آن اقدام نماید.شایان به ذکر است که اگر شما بواسطه اقامت تحصیلی در کشور ترکیه حضور دارید اجازه درخواست جهت ویزای کار کشور ترکیه را نخواهید داشت.
روش دوم شهروندان خارجی که کارت اقامت معتبر دارند (مانند دارندگان اقامت توریستی ترکیه، درمان پزشکی، فعالیت ورزشی و حداقل ویزای ۶ ماهه معتبر، به جز دارندگان اقامت تحصیلی).
بهترین راه برای افرادی که هیچ یک از شرایط فوق را نداشته باشند، دریافت اقامت توریستی ترکیه، و سپس اقدام به دریافت مجوز کار است.

مزایای اخذ اقامت کاری ترکیه :

امکان دریافت اقامت بلند مدت ترکیه (بعد از گذشت ۸ سال متوالی کار و زندگی بدون وقفه در ترکیه می‌توان اقامت بلند مدت ترکیه را دریافت نمود).
بعد از ۴ سال کار رسمی در ترکیه می‌توانید جهت اخذ شهروندی این کشور درخواست بدهید و در صورت موافقت مسئولین پاسپورت ترک دریافت کنید.
استفاده از بیمه درمانی ترکیه که تمامی هزینه‌های درمانی شما را پرداخت می‌کند.
با کار در ترکیه، کارمندان افراد دارای سابقه کار بین‌المللی خواهند بود و می‌توانند از آن برای مهاجرت به کشورهای دیگر استفاده کنند.

فرآیند اخذ اقامت کاری ترکیه چه مدت طول خواهد کشید؟
معمولا کل پروسه‌ی بررسی و دریافت اقامت کاری ترکیه ۹۰ روز زمان خواهد برد.

مراحل اخذ اجازه کار ترکیه :

ارسال آنلاین درخواست از سوی کارمند و کارفرما به وزارت کار و امور اجتماعی ترکیه و ارائه مدارک لازم (مدارک ارائه شده توسط کارمند و کارفرما متفاوت است).
بعد از گذشت ۶ روز از ارسال درخواست آنلاین، تمام مدارک باید به وزارت کار و امور اجتماعی تحویل داده شود.
مدارک و درخواست اجازه کار توسط وزارت کار و امنیت اجتماعی ترکیه (تحت قانون ۴۸۱۷ مجوز کار خارجیان) بررسی خواهد شد.
نتیجه درخواست به دو صورت آنلاین و فرم نوشته شده به اطلاع شما خواهد رسید.
فرد خارجی موظف خواهد بود ظرف ۳۰ روز پس از تاریخ دریافت مجوز کار، جهت اجازه اقامت به منظور اهداف کاری (اقامت کاری) درخواست ارسال کند.

برای دریافت اقامت کاری ترکیه، ارئه مدارک زیر الزامی است:
مدارکی که کارفرما باید ارسال کند:

فرم درخواست اجازه کار به وزارت کار و امور اجتماعی (اسکن شده و ارسال آنلاین در زمان ارائه درخواست).
صورتحساب و صورت سود و زیان سال گذشته که به تایید مقامات مالیاتی رسیده باشد (اسکن شده و ارسال آنلاین در زمان ارائه درخواست).

مدارکی که متقاضیان کار با تخصص های خاص باید ارائه کنند:

معدل آخرین مدرک تحصیلی برای متقاضیانی که تحصیلات عالیه خود را خارج از ترکیه انجام داده اند.
در صورت لزوم یک نسخه از مدرک فارغ التحصیلی برای وزارت خانه ترجمه و صحت مدارک تحصیلی یا مدرک فارغ التحصیلی تایید شود.
ارائه نسخه‌های قرارداد کاری برای شرکت‌های گردشگری، به زبان ترکی و زبان متقاضی به همراه یک توصیه نامه به زبان ترکی.
دریافت گواهینامه مهارت برای خارجیانی که می‌خواهند در بخش خدمات آموزشی، تحت مجوز وزارت آموزش و پرورش ترکیه مشغول به کار شوند از همان وزارتخانه مربوطه.
تمامی مدارکی که در بالا به آنها اشاره شد، باید توسط متقاضیان اسکن و در زمان ثبت درخواست به صورت آنلاین ارسال شوند.
با ارائه مدارک فوق می توان از وزارت کار و امنیت اجتماعی اجازه کار دریافت و سپس برای دریافت اقامت ترکیه اقدام نمود.

مدارک لازم جهت دریافت اقامت ترکیه
۴ قطعه عکس بیومتریک ( پاسپورتی)
اصل گذرنامه
کپی صفحات زیر گذرنامه: (صفحه حاوی عکس متقاضی، صفحه ای که مهر آخرین ورودی در آن درج شده است، صفحه ای که نشانگر اعتبار و تاریخ انقضای گذرنامه است)
اصل و کپی از اجازه کار صادر شده توسط وزارت کار و امنیت اجتماعی

نحوه تمدید مجوز کار ترکیه :

مجوز اولیه کار برای مدت یک سال صادر می‌‌شود. در صورت تمایل به ادامه کار در ترکیه باید ۲ ماه و نیم قبل از تاریخ انقضا جهت تمدید اعتبار مجوز کار اقدام کنید. زمانیکه بعد از اتمام اعتبار یکساله ویزای کاری اقدام می‌کنید یک اعتبار دو ساله به شما تعلق می‌گیرد. اگر بعد از اتمام ۲ سال دوم، مجددا برای تمدید اجازه کار درخواست بدهید، این اجازه کار به مدت ۳ سال معتبر خواهد بود.

امکان دریافت اقامت بلند مدت ترکیه از طریق اقامت کاری:

زمانیکه شما هشت سال متوالی به صورت قانونی در کشور ترکیه کار و زندگی کرده باشید، می‌توانید جهت دریافت مجوز کار نامحدود در ترکیه اقدام کنید و این مجوز همانطور که از نام آن پیداست دیگر نیاز به تمدید و تجدیدنظر نخواهد داشت.

لینک چند سایت کاریابی در ترکیه :

ساده ترین راه برای کار در ترکیه و یافتن شغل مناسب در این کشور ارتباط با موسسات کاریابی این کشور است. با ثبت شرایط خود بررسی وضعیت شغل ها در این سایت ها می توانید شغل موردنظر خود را پیدا کنید. در نظر داشته باشید که اگر پیشنهاد شغلی داشته باشید پروسه اخذ ویزای کار ترکیه برای شما آسان تر می شود . لیست از موسسات کاریابی در زیر برای شما بیان شده است.

جهت مشاوره تخصصي و رايگان لطفا با شماره هاي زير تماس بگيريد.